Zhodnocení sezony 2013/14

07.04.2014 12:49

Drahé kamarádky a kamarádi z našeho společného teamu. Máme za sebou další sezonu, která nebyla lehká vzhledem k fatálnímu nedostatku sněhu, ale přesto byla pro náš tem více než úspěšná. Málo kdo asi tuší, že už to byla naše šestá sezona. Na jaře došlo k malým změnám ohledně smluv o členství a systému řízení chodu celého teamu, které se ukázalo jako dobré a dále ho budeme chtít rozvíjet. S některými členy jsme se rozešli, neboť nechtěli být smluvně vázáni, ale mnohem více jich k nám přišlo, takže ke konci roku nás bylo rekordních 90 členů. Nádhera. Jako posila realizačního teamu přišla Zdenča Vejnarová (naše bývalá úspěšná reprezentantka v biatlonu) a také jsme se rozhodli založit Race team - kde jsme se zavázali materiálně i finančně podporovat vybrané závodníky v přípravě a na závodech. Pro většinovou část teamu jsme pak zvýšili četnost společných tréninků, soustředění a v plánu bylo také připraveno zajištění servisu na závodech v ČR a ne jenom při těch zahraničních. Velká řada sportovců v teamu tak hájila naše barvy více než úspěšně během celého roku a to nejen při běžkování, ale například při slézání vysokých hor, na závodech jachet kolem světa, při Mistrovství světa v trialonu nebo při nejrůznějších cyklistických závodech. V neposlední řádě jsme pak dotáhli téměř k dokonalosti závod BoBoloppet na 90 km na běžkách skrze celé Jizerky a spolu s ním uspořádali za pomoci velké části teamu krásný závod na kolečkových lyžích na Ještěd, kterého se v premiéře zúčastnilo téměř 100 závodníků.

Race team

Jak jsem již zmiňoval, byl založen pro podporu vybraných závodníků za účelem ovládnutí závodů v ČR a byli do něho pro letošní sezonu zařazeni tito sportovci: Jana Jetmarová, Šárka Zelenková, Hynek Kura, Viktor Novotný, Jiří Pliska, Václav Sedláček a Tomáš Jakoubek. Bohužel se většina z nich nemohla ukázat v plné síle vzhledem k letošní zimě a tak doufáme, že tak učiní v té následující.

Swix Ski Classics

Největší světová soutěž v dálkových bězích a náš team byl v ní jako jediný čistě český. Už to je svým způsobem úspěch a to nemluvím o tom, že jsme se prali na tratích kolikrát jako o život a byli jsme vidět a slyšet i v televizi. Celkové 17. místo našeho čistě amatérského z 24 profesionálních teamů se ziskem 107 bodů se zdá být malým zázrakem a bude zřejmě doceněno až s odstupem času. Vděčíme tomu zejména Šárce Zelenkové, která nám všechny ty body vyjela a sama tak skončila na 19. místě celkově jako první Češka a druhá z Čechů vůbec (na 4. místě byl fenomenální Standa Řezáč). Z kluků se nejblíže bodům přiblížil 71. na Koenigludwiglaufu Tomáš Jakoubek a 74. na Marcialonze Marek Pazderský. A to jsme z finančních důvodů nemohli absolvovat všechny závody. Děkujeme tedy Šárce i zbytku všech, co závodili nebo zajišťovali servis.

Závody v ČR

Nakonec se jeli pouze 3 - Jizerský Nightlightmaraton, BoBoloppet a Šumavský maraton a všude jsme byli více než úspěšní. Celková sbírka 3x zlato, 2x stříbro a 5x bronz je úplně parádová a to nemluvím o tom, že jsme Šumavu jednoznačně ovládli i jako team. V nastolené tradici samozřejmě hodláme pokračovat. Jako super akci považujeme i účast teamu při uctění památky horolezců z Peru 1970 spolu s projetím zrušené Jizerské 50.

Startovní čísla a tréninky

Asi si ani nedovedete představit, jakou práci to dá a jak je to kolikrát složité, do kolika prdelí se člověk musí podívat, abychom vám dokázali zajistit čísla na závodech jako je Vasaloppet, který se vyprodá během 90 sekund a jede ho 16.000 závodníků. Přesto všechno se nám letos podařilo zajistit čísla pro všechny z vás, co jste chtěli. Také se povedlo zvýšit četnost společných tréninků, zvláště v létě a na podzim na kolečkových lyžích, kdy jsme chvílemi společně trénovali i 3x týdně a účast byla někdy i kolem 20 lidí. V zimě se bohužel tento trend trochu vytratil, ale bylo to dáno charakterem letošní zimy a když už byl trénink vypsán a bylo na čem, tak se vždy sešla velká spousta lyžařů a večer pak i saunařů.

Další sporty

Zde musím vyzvednout ze záplavy všech závodů a výsledků zejména Romana Malivánka, který se dal na "mladá kolena" na trialon - ironmana a po pouhém roce trénování se dokázal kvalifikovat na mistrovství světa do Las Vegas, kde srdnatě hájil naše barvy. Z dalších pak určitě vyzvednu Jirku Plisku, kterému se podařil v Pakistánu s parťákem Ondrou Mandulou prvovýstup na Uzum Brakk 6.422 m n.m. západní sěnou. Po té ještě vytáhnu z mnohých účast Pavla Sehnala a Dominky Haltmarové na závodech jako je Cape Argus - největší závod na silničních kolech a Extrem sailing series - na plachetnici kolem světa a ACR - Artic circle race. No a nemůže chybět úspěch Petra Lukosze a Tomáše Jakoubka v Marcialonga Combinata - kde obsadili 2. a 3. místo.

Soustředění a pořádání závodů

Bylo jich mnoho a opět bude, za ta nejpovedenejší považujeme tradiční SSTT tour po dolomitech na silničních kolech, po té Mallorcu na kolečkových lyžích a Sjusjoen, kam jezdíme vždy v listopadu na první sníh. Společnými silami se nám podařilo také uspořádat BoBoloppet, který si již našel své pevné místo v seriálu dálkových běhů a jako novinku jsme zavedli seriál závodů na kolečkových lyžích, který vrcholí výjezdem na Ještěd. Toho se loni zúčastnilo kolem 100 závodníků v čele s Lukášem Bauerem, Martinem Koukalem, Alešem Razýmem a Klárou Moravcovou.

Tolik krátké a stručné hodnocení letošní sezony, kterou považujeme všeobecně za úspěšnou a vlastně doposavaď nejúspěšnější v naší šestileté historii. Chci ještě jednou moc poděkovat všem, kteří jsou součástí naší velké lyžařské rodiny nebo nás sponzorují či nám nějak jinak pomáhají. Díky a hodně sil do nové sezony, skol Mára, Dan, Thomas a Zdenča