Víkend snů - plný závodů a úspěchů včetně Tartu maratonu (9.závod Visma Ski Classics)

22.02.2022 12:14

Tento víkend nás čekalo logistické peklo, naši nejlepší závodníci totiž vyrazili hned na 5 různých závodů napříč Evropou. Visma Ski Classics pokračovala v Estonsku Tartu Maratonem, v Bedřichově se jel v pátek a v sobotu Nightlightmarathon, v sobotu pak náš tým pořádal a jel náš nejdelší lauf BoBoloppet na 90 km a v neděli byl ještě na pořadu dne Karlův běh. Tradiční partner servisu je Skiservis Mára a co jsme mazali na závod, se dozvíte kliknutím na odkaz - mazali jsme pouze na závodech v Bedřichově, na Tartu maratonu nám pomohl Carl Gustaf Axel Korsgren s týmem Ramunden, který našim závodníkům připravil super lyže.

Na Tartu maraton vyrazila na poslední chvíli pouze malá skupinka dvou závodníků (Jiří Pliska a Kája Grohová) a jednoho servisáka (Petr Pilz), neboť jsme chtěli využít Jirkovi výborné formy z Jizerské 50. A vyplatilo se. Velmi zajímavý, tvrdý a hodně bojovný závod, ve kterém byl Jirka hodně vidět a celou dobu bojoval v první nebo druhé skupině. Bohužel v závěru tato stíhací skupinka, kde bylo pouze 15 lidí přestala jet a dojela je zezadu další zhruba 10členná skupina, takže to byl v cíli pořádný chaos plný pádů. Plizimu se z toho nakonec podařilo urvat neuvěřitelné 13. místo, což je jeho jednoznačně nejlepší výsledek ve Visma Ski Classics, zvláště když vezmeme v potas, že stejně jako zbytek našeho týmu chodí normálně každý den na 8 hodin do práce a na závody si bere dovolenou. Kája Grohová sice začala pomaleji, ale v průběhu závodu se rozjela a vyprovokovala rozhodující únik z velké skupiny jedoucí o 16-20. místo, ještě nějaké závodnice předjela a bylo z toho také vynikající 14. místo. Závod jel ještě náš finský kamarád Kari Jilha, který dojel 885.

Ohlasy závodníků

Jiří Pliska: "Krásný a trochu divoký závod. Prvních 40 km krásnou zvlněnou krajinou se spoustou kratších kopců, zatáček, lesíků, luk... Zároveň divočina v jedné stopě a boj o pozice. V prostřední části se jelo opravdu rychle a ve finále byl ve předu fenomenální Emil a pak naše cca patnáctičlenná skupina. Asi 15 km do cíle skupina na vítěze rezignovala a po zpomalení nás dojelo dost lidí zezadu. Zkoušeli skupinu roztrhat, ale nepodařilo se. Finiš byl dost nepřehledný a jsem rád, že z toho bylo 13. místo i když jsem chtěl zabojovat o top10. Celkově velký zážitek."

 

Karolína Grohová: "Díky za možnost závodit na Tartu maratonu. Byl to opět nevšední lyžařský, závodní zážitek. Přibližně po 8km jsem se dostala do skupinky pěti závodnic, neoplývala jsem silami, proto jsem se na hrot téměř nedostala. Jelo se mimo stopy(nejlépe to jelo ve stopě po skůtru), proto bylo třeba se neustále soustředit, aby nedošlo k pádům. Dvacet kilometrů před cílem jsem dala skupině nástup a povedlo se mi je utrhnout. Po 3 km mě opět dohnala Sandra, v dáli jsme uviděly norskou závodnici Anikken Gjerde Alnes a ze všech sil ji snažily dohnat. Podařilo se, ale jak Sandra, tak i Norečka měly ve finiši více sil. Raduji se ze 14. místa a těším se na Vasák!"

 

V sobotu jsme na Bedřichově pořádali náš nejtěžší a nejdelší závod v ČR - BoBoloppet na 90 km, který se velice vydařil a hlavní závod vyhrál v rekordu trati Michal Sedláček 4:22:00, před Milanem Kohoutem a Petrem Kovářem, 9. Vašek Fiala, 10. Jan Svoboda, 11. Dalibor Valter, 12. Jan Votruba, 16. Jiří Váňa, 17. Jiří Mareš, 20. Jaromír Sladkovský, 25. Martin Cvik, 29. Michal Jedlička. V bruslení pak kralovala v rekordu trati Terezka Tužilová 4:48:31, 14. byla Erika Kohoutová, v mužích dojel 2. Filip Koudelka, 9. Fanda Landa, 15. Honza Tandler, 79. Jarda Krejčí.

V pátek se jel v Bedřichově bruslením Nightlightmarathon, kde na dlouhé trati 30 km vyhrál Vašek Sedláček před Paclem Janečkem, na krátké trati 17,5 km vyhrál Aleš Bohatý, 15. Michal Černohorský, 18. Přemek Chaloupka, 35. Viktor Chaloupka. V ženách vyhrála Terezka Tužilová před Kačkou Moravcovou, 5. Hana Chaloupková, 16. Dana Chaloupková. V sobotu pak následoval opět noční závod, ale entokráte klasicky, kde jsme opět zcela dominovali. Trať 30 km vyhrál znovu Vašek Sedláček před Pavlem Janečkem a Alešem Bohatým, které v ženách trochu napodobily 2. Kačka Moravcová a 3. Míša Maděrová. Na krátké trati 17,5 km byl 8. Tomáš Krpec, 12. Přemek Chaloupka, 23. Michal Roháček, 28. Luboš Jilich, 35. Michal Čech, v ženách 6. Dana Chaloupková, trasu 10 km zase vyhrála Zuzka Kocumová. A aby těch vítězství nebylo málo, tak v neděli na Karlově běhu vyhrála Anička Marie Hejná!

Bylo to sice nesmírně náročné, ale krásné a jasně to ukazuje, kdo má v Čechách nejsilnější tým, který perfektně pracuje a dokáže najednou působit na 5 místech najednou a to navíc vítězně! A to nepočítám, že jeden z těch top závodů sezóny jsme sami zorganizovali. Díky všem členům, že jedete s námi na vítězné vlně!

Za krásné fotografie děkujeme Jiřímu Boškovi. Další díl seriálu Visma Ski Classics je naplánován za 14 dní ve Švédsku - mistrovství světa v dálkových bězích - Vasaloppet, ale za týden si střihneme ještě Jelymana!