Šestý a sedmý závod Visma Ski Classics proběhl v oblasti Åre ve Švédsku

22.03.2021 22:18

Šestý závod Visma Ski Classics se měl jet původně v tomto termínu v Norsku jako Birkebeinnerennet, ale protože Norsko je pro cizince stále uzavřené, tak se závod přesunul do Švédska do oblasti Åre s názvem Vålådalensrennet, který se jel také na 54 km s batohem a měl také velmi náročný profil (pro znalce 2x Lake Placid a 2x Saporo). My jsme se ve složení 2 servismani a 4 závodníci vydali autem na sever ve středu odpoledne, takže jsme ve čtvrtek večer dorazili na místo. V pátek si projeli nebezpečné sjezdy a prudké kopce, servis lyží i testování jsme kvůli počasí nechali až na brzké ráno. A co jsme nakonec po týdením testování mazali? Náš tradiční partner servisu je Skiservis Mára a co jsme mazali na závod, se dozvíte kliknutím na odkaz - speciální díky Pilzikovi, ale také Šochymu, Zuzance a Ifce, že mě dali do kupy a mohli jsme vůbec do Švédska vyrazit.

Jako první se vydaly na trať už v 7:45 ráno holky, kterým jsme letos vyjimečně mazali lyže a pro které to byla obzvláště těžká trať. Navíc ta máza jim úplně nesedla, takže museli bojovat jako za nároďák, aby z toho byly hezké výsledky. Kája Grohová tradičně finišovala jako druhá Češka na 16. místě, záda ji kryla 23. Kačka Moravcová. Dvě hodiny po holkách vyrazili i kluci a je nutno říct, že se s tím do těch kopců vůbec nemazali a vypadalo to, že jim ty batohy ani nevadí. Jirka Pliska potvrdil svoji výtečnou formu a opět jako nejlepší Čech finišoval pouhou minutu a 10 vteřin za prvním na 34. místě, podporován Michalem Sedláčkem, který dojel nakonec na 80. místě. Byl to dlouhý a náročný den i díky změnám počasí a oblevě, která místní tratě zasáhla.

Namísto odpočinku bylo potřeba začít chystat všechno na další závod, který byl na pořadu dne hned ten den následující. Podobně jako do Norska se nesmí ani do Finska a tak pořadatelé přeložili náš sedmý závod Yllas-Levi také sem do oblasti Åre a protože už nebylo moc termínů, kam to dát, tak se vyzkoušel poprvé nový experiment, dát dva těžké laufy dva dny po sobě. Ten náš nový se jmenoval Tåsåssen Criterium a měl být na 64 km po rovině. Předpověď počasí slibovala velké věci, které bohužel přišly. Silný nárazový vítr a husté sněžení, takže následoval odklad startu z 8:00 na 10:00 a následně i změna trati na 3x okruh po závodních tratích Lahti o celkové délce rovněž 54 km. Podle mě to počasí bylo přímo uměrné tomu, že jsme na horách a že se dalo závodit dle původního plánu.

Bohužel jsme kvůli všem změnám udělali chybu při výběru správných lyží i vosku a tak nás letos poprvé nepodržela máza, která bohužel nebyla úplně konkurenceschopná. Nejvíc to odskákal Jirka Pliska, který jel ve předu, kdy trať nebyla ještě vůbec ujetá. I tak ale dřel a dojel jako druhý Čech na 46. místě, které pro něj bylo zklamáním. Michal to měl na tomto profilu také hodně těžké a vyválčil 88. místo. Kája většinu závodu bojovala ve skupině o 13-17. místo a nakonec z toho bylo opět 16. místo. Kačka toho měla plné brýle už při průjezdu do posledního kola, ale přesto se dokázala kousnout a dojet ještě dvě Śvýcarky před sebou, takže z toho bylo také krásné 25. místo.

Visma Ski Classics má v plánu ještě jeden závěrečný závod tuto sobotu Åresfjelloppet na 100 km, ale my už u toho nebudeme. Máme totiž už dva roky v plánu Redbullnordenskioldsloppt - nejdelší závod na světě o délce 220 km, který se jede také ve Švédsku v oblasti Jokkmokk. Pro nás to znamená ve čtvrtek další celodenní přesun ještě více na sever. Soutěž Visma Ski Classics tedy končíme na 13. místě se ziskem 450 bodů a náš cíl být do 15. místa je splněn. V mužích je 25. Jiří Pliska (1. Čech), 48. Vašek Sedláček, 77. Michal Sedláček a 98. Pavel janeček. V ženách vévodí 12. Karolína Grohová (2. Češka), 33. Helena Karásková Erbenová, 36. Kačka Moravcová, 45. Anička Marie Hejná (16. v holčičkách) a 55. Lenka Blažková.