Něco málo z tiskovky z Prahy o našem teamu

04.12.2014 14:09

Český Silvini Madshus team vstupuje do své druhé sezóny v prestižní Swix Ski Classics. Letos bude určitě hodně vidět. V týmu jsou dvě nové hvězdy. Stanislav Řezáč a Kateřina Smutná, kteří by měli odjet kompletní Ski Classics. Pro tým, který má přes 100 členů z řad amatérů, jsou tito dva obrovským přínosem. Dva profesionálové jsou dalším krokem týmu Marka Pazderského.

Jak to všechno začalo?
Potom, co jsem ukončil kariéru v klasických závodech, tak jsem měl více času na dálkové běhy a první byla Jizerská padesátka. A abych se dostal, jak se říká do lyžařského nebe, tak jsem absolvoval Vasaloppet. Tenkrát jsem startoval až ze 4 vlny a závod jsem dokončil na 135.místě! Tak to bylo docela dobrý a řekl jsem si, že bych s tím lyžováním mohl ještě chvíli pokračovat. Tak jsem začal zase více trénovat, no a Vasák jsem v roce 2007 dojel na 50.místě. Byl jsem tam sám. Ve Švédsku jsem potkával mnoho českých lyžařů a cestou domů jsem si řekl, že by bylo fajn dát několik lidí dohromady a závody absolvovat společně jako tým. Oficiálně začal náš tým fungovat v roce 2009.

Závodník a manažer dohromady. Dá se to vůbec zvládnout?
Náš tým se za ty roky rozrostl a nyní má i s mládeží přes 100 členů. Když jsem byl nedávno na soustředění v Norsku, tak jsem si trochu zalyžoval a především si odpočinul. Nebyla tam wifina a žádné spojení … Po návratu spím v poslední době tak 4 hodiny denně. Práce pro tým je obrovská a zavazuje. Soustředění, závody, ubytování, logistika, jednání se sponzory, tiskovky, mítinky, servis, vybavení …. Letos i profíci v týmu. Je toho hodně, ale dělám to rád. Letos budu ještě i závodit, ale jak to bude další rok, to zatím nevím.

Kolik lidí se podílí na vedení?
Tak zatím je to převážně na mne. O materiál se stará Tomáš Jakoubek a od letošního roku s námi bude i Zdeňka Vejnarová, bývalá biatlonistka, která převezme část mé manažerské práce a bude zajišťovat mimo jiné ubytování, přihlášky, logistiku atd. V týmu jsou kromě mě i tři další servismani, Radim Duda, Dan Vyštejn a Martin Tryzna a sháníme na letos ještě jednoho.

Jaký je váš směr?
Jsem rád, že se nám podařilo připravit další sezónu. Díky členům a sponzorům máme stabilní rozpočet. Jdeme pořád postupně nahoru. Když se podíváš na některé další týmy, tak buď zkrachovaly nebo ukončily činnost. Například v posledním týdnu mne volalo několik profesionálních lyžařů, kteří by za nás chtěli závodit. My jsme měli zájem o Igora Sorina z Ruska. Především kvůli Standovi a také kvůli prologu v Itálii, kde se počítá čas druhého v týmu. Nedohodli jsme se na financích. My máme letos v týmu dva a zatím to takto zůstane. Uvidíme po sezóně. Budujeme postupně a musím zdůraznit, že my jsme tým pro všechny a právě kvůli tomu jsem to celé dělal, to že máme v týmu i profíky je zatím nadstandard. Kdyby nebylo Ski Classics, tak to z našeho pohledu bude pořád stejné. Tím, že tady je, tak je to dobrá příležitost být vidět jak pro nás, tak pro naše sponzory. Ski Classics udělal za poslední roky marketingově obrovský skok. Bude letos i příští rok kompletní v přímých přenosech v České televizi a to je úžasné.

Kolik lidí z vašeho týmu jezdí ty největší závody?
Na Jizerskou padesátku máme přihlášeno 70 lidí. Například na Marcialongu a Vasaloppet jsme odeslali zatím cca 20 přihlášek.

Dvě hvězdy v týmu?
Využili jsem toho, že Standa neměl v létě uzavřenou smlouvu s žádným týmem. Soustředí se na kompletní program. Mimo Ski Classics pojede ještě dva dálkové běhy FIS Marathon Cupu v Polsku a ve Francii. S Katkou to bylo složitější, protože má závazky s rakouskou reprezentací. K dohodě všech stran došlo až v říjnu. Katka za nás pojede také kompletní seriál Ski Classics, ale bude záležet, jak to zvládne. Nikdy nejela delší závod jak 50km a vzhledem k jejím reprezentačním povinnostem v závodech v SP a na MS ve Falunu musíme být opatrní. Program celého Swix Ski Clasics se jede ve třech blocích. V prosinci je jeden závod, potom druhý náročný blok 4 závodů po sobě a poslední část je po MS ve Falunu, kdy seríál pokračuje Vasaloppetem 8.března.

Jaký máte cíle ve Ski Classics?
Seriál letos změnili systém hodnocení týmů a pouze první tým bere prize money. Myslím, že máme na to být do 6.místa v seriálu. To nám sice nic nepřinese, ale je to spíše prestižní věc. Standa i Katka mají určitě na to, aby letos stáli na bedně v některém závodě.

Martin Petrásek