Kateřina Smutná startuje zítra ve Swix Ski Classics ve žlutém trikotu vedoucí závodnice

16.01.2015 13:08

Kateřina Smutná přebírá žluté číslo vedoucí závodnice Swix Ski Classics. Po Jizerské 50 si ho sice oblékla Seraina Boner (Team COOP), ale včerejší úprava pořadí od organizátorů Swix Ski Classics přidělila body Kateřině Smutné ze Silvini Madshus teamu.
Je to trochu nepřehledná situace, ale pro českého fanouška je tato zpráva jistě potěšením. Kateřina Smutná, rodačka z Jablonce nad Nisou, která závodí za Rakousko se v minulém roce domluvila na spolupráci z českým týmem Silvini Madshus. Po prvním startu ve Swix Ski Classics v Livignu se to dost zamotalo. Kateřina Smutná jela v prologu za český tým a s českou vlaječkou na čepici. Navíc ve startovní listině bylo uvedeno CZE. Podle Marka Pazderského, šéfa týmu Silvini Madshus, to byla nešťastná chyba pořadatelů Ski Classics, kteří to do startovní listiny takto uvedli. V podané přihlášce k závodu měla u jména Silvini Madshus a zemi AUT. To se pochopitelně nelíbilo rakouskému svazu. Naprosto chápu. Kateřina Smutná měla mít ve startovce uvedeno AUT a na čepici vlaječku Rakouska. V Rakousku má Kateřina státní občanství, žije tam a tuto zemi reprezentuje.
Krátce před startem Jizerské 50 vydal Silvini Madshus team prohlášení, že byla ukončena spolupráce pro nedodržení smluvních podmínek mezi Kateřinou Smutnou a týmem.
Chápu obě strany. Jak stranu Kateřiny Smutné, kde jí rakouský svaz sice start nezakázal, ale musela startovat v jejich kombinéze a v jejich barvách, tak stranu Silvini Madshus, která vzhledem k plnění smluv vzhledem ke sponzorům a partnerům a nemožnosti startovat v jejich kombinéze, vztah ukončila.
Včerejší rozhodnutí Swix Ski Classics to ještě více zdramatizovalo. Stanovisko Ski Classics je zatím jednoznačné. Kateřina Smutná se přihlásila do Swix Ski Classics za Silvini Madshus team a za ten bude vedena a není možné to v průběhu sezóny měnit. Z tohoto důvodu a i přesto, že na Jizerku nebyla za Silvini Madshus přihlášena, jí byly včera body za vítězství na Jizerské 50 přičteny a pojede ve žlutém.
Ale možná, že to může pomoci oběma stranám, aby společně našli východisko.
Je nesporné, že Kateřina Smutná je velkou favoritkou celé série. Navíc má Swix Ski Classics přestávku na období MS ve Falunu, kde Smutná bude za Rakousko startovat.
Osobně mám radost, že na startu zítřejšího závodu pojede česká rodačka Kateřina Smutná jako vedoucí závodnice. To si ona sama zaslouží. Pojede pravděpodobně ve stejné kombinéze jako na Jizerce a bude startovat za český tým Silvini Madshus.
Doufám, že „čtyřlístek“, tedy  Kateřiná Smutná, Österreichischer Skiverband, Silvini Madshus team a Swix Ski Classics, najdou z této situace řešení.

 

Zdroj: Martin  Petrásek, Skinordic