Informace před posledními závody sezony

01.04.2016 11:18

Před finálovým závodem Ski Classics přinášíme poslední informace v této sezóně. Ačkoli se může zdát, že sezóna pro nás nebyla moc úspěšná a ve Ski Classics jsme nebyli moc vidět, na domácích tratích jsme dominovali a s těmito výsledky jsme velmi spokojeni.

Na norském Birkebeinerrennetu předvedli naši závodníci výborné výkony. Stanislav Řezáč se po celou dobu držel v popředí, pouze v hromadném dojezdu skupiny chyběl vepředu a nevešel se tak do plánované první desítky a doběhl na 15. místě. Po kontrole jeho batohu v cíli byl následně penalizován 15 minutami, což ho odsunulo na konečné 64. místo. Důvodem bylo nesplnění předepsaného obsahu batohu (chybějící větrovka), stejně jako asi u 20 ostatních závodníků. Toto opomenutí nemohlo žádným způsobem ovlivnit výsledek závodu, a proto takový postih považujeme za velmi krutý a nespravedlivý. Ve srovnání s tím, že někteří závodníci dostali stejnou penalizaci za nesplnění požadované váhy 3,5 kg, když měli batoh vážící pouze 3,0-3,1 kg. Stejně krutý trest postihl i šéfa týmu Marka Pazderského, který po penalizaci skončil na 184. místě z elitní vlny. Přestože jsme podali protest a požadovali dodatečné přidělení 54 bodů Stanislavu Řezáčovi do celkového pořadí jednotlivců i týmové soutěže, nebyl náš požadavek vedením Ski Classics uznán. V ženské kategorii nás reprezentovala Klára Moravcová, která podala výborný výkon a skončila mezi světovou laufařskou elitou na 14. místě.

Na finálovém závodě Årefjällsloppet nás bude tentokrát zastupovat pouze Stanislav Řezáč. Po Birkenu se připravoval na domácích tratích, ale bohužel 3 dny před čtvrtečním přesunem do Švédska jej postihlo nachlazení. Doufáme, že v sobotu se bude cítit lépe, bude moci startovat a bojovat o přední umístění. Závod se na rozdíl od loňské zkrácené verze uskuteční na plánované trati 65 km z Vålådalenu přes hory do Åre. Dle očekávání Stanislava Řezáče bude klíčové cca 3-km prudké stoupání od jezera Ottsjö na cca 13. km závodu.

Pro většinu týmu skončila sezóna již uplynulý víkend finálovým závodem domácího seriálu SkiTour - jesenickým Jelymanem, kde jsme opět potvrdili pozici nejlepšího domácího laufařského týmu, když jsme v celkovém pořadí seriálu obhájili vítězství mezi týmy, obsadili první dvě místa mezi muži (Jakub Pšenička, Jiří Pliska) a druhé a třetí místo mezi ženami (Radka Zelenková, Šárka Vojtková).

Pro některé ale sezóna ještě nekončí a 9 našich členů se příští týden ještě vydá za polární kruh do severního Švédska, kde se pokusí 10. dubna pokořit výzvu, kterou představuje obnovený závod Nordenkjöldsloppet na 220 km s časovým limitem 30 hodin a 500 startujících. Závod, který se naposledy uskutečnil v roce 1884 pořádá vítěz Vasaloppetu Daniel Tynell.