Čtvrtý závod Visma Ski Classics - domácí Jizerská 50 - druhý Grand Slam

15.02.2021 11:34

Čtvrtý závod Visma Ski Classics se konal u nás doma v Jizerských horách a byl to tedy jeden z největších vrcholů letošní sezony - naše Jizerská 50! Bohužel se nemohla jet v plném složení a tak velká spousta našich kvalitních závodníků musela zůstat doma a smutně koukat na tu nádheru. Na start totiž mohli pouze závodníci zapsaní ve Visma Ski Classics, takže jsme mohli sledovat závodníky, kteří měli ztrátu větší jak hodinu a spousta těch dobrých ležela doma v posteli u televize. No prostě Covid nesmysly dál pokračují. A tak si část týmu dala závod společně v sobotu v 8:00 (výsledky níže). Jako tým jsme přistoupili k tomuto domácímu závodu na jedničku a kdo mohl, tak přiložil ruku k dílu. Někdo ubytoval závodníky, někdo se staral o občerstvení, někdo o organizaci, někdo o hole a řada lidí také o servis. Díky moc všem, myslím, že spoustě profesionálním týmu spadla brada, když to viděli. My testovali už od čtvrtku a měli celkem 6 variant vosků HF a 24 variant prášků a urychlovačů, 4 varianty na stoupání a 3 typy struktur. A co jsme nakonec po ranním testování mazali? Náš tradiční partner servisu je Skiservis Mára a co jsme mazali na závod, se dozvíte kliknutím na odkaz - speciální díky Štěpánovi, Radkovi a Pilzikovi.

Jako první se vydaly na trať už v 7:50 ráno holky, které se s tím vůbec nemazaly a hned od Kristiánova se začaly vytvářet rozhodující úniky a skupinky. Káje Grohové to nahoru na Rozmezí tradičně nechutnalo, ale pak se rozjela neuvěřitelnou rychlostí a kosila jednu soupeřku za druhou, takže z toho nakonec bylo suprové 12. místo jako druhá češka v závodě za výborně jedoucí (třetí celkově) Katkou Smutnou v čase 2:30. Po lehce rozpačitých výkonech v úvodu sezóny se nám konečně rozjela i Helča Balatková Karásková, která vybojovala 19. místo jen s malou ztrátou na svoje soupeřky v čase 2:35. Záda holkám kryly na 27. místě Kačka Moravcová za 2:49, pro kterou to byla první Jizerská 50, a na 29. místě Anička Marie Hejná v čase 2:52, která patří ještě mezi "mladé" závodnice.

Jen 10 minut po ženách se vydali na trať muži a byla to tradičně řežba už od samého úvodu. Nahoru na Rozmezí se tvrdila muzika a vznikla silná skupina 24 lidí, ve které nechyběl ani Jirka Pliska. Bohužel v oblasti Jizerky přišel hromadný pád asi 8 lidí, do kterého se bez svého přičinění přimotal a ten mu pohřbil šance na ještě lepší umístění, neboť se pole rozdělilo na několik skupin, které se už do konce závodu nedokázaly spojit. Nicméně Plizíček finišoval s legendou běžeckého lyžování Andersem Auklandem jako první čech na 19. místě v čase 2:06, kterým potvrdil svoji skvělou formu a stabilní výkonnost. O třetího čecha závodu si to rozdala skupinka se Standou Řezáčem, Fabiánem Štočkem a naším Vaškem Sedláčkem, která dojela v tomto pořadí a všichni se vešly do první třicítky v čase 2:08! Ve svých neuvěřitelných výkonech a zároveň v týrání reprezentantů na trati pokračuje Michal Sedláček, který finišoval jako 51. v čase 2:17 a záda mu přikryl po Covidu jedoucí 56. Pavel Janeček v čase 2:21. V týmech jsme na super 11. místě z 35, což je výsledek z říše snů, ale zůstáváme při zemi a stále doufáme v udržení první patnáctky. Za tři týdny nás čeká další z vrcholů roku - závod závodů - Vasaloppet. Speciální díky ještě patří fotogarfům Bóšovi a Otovi Mrákotovi.

Výsledky týmu ze sobotního týmového klání:

1. (6.) Terka Tužilová - 3:25

1. Jan Tryzna - 3:01

2. Jiří Váňa - 3:05

3. Jan Horák - 3:11

4. Jan Vojík - 3:12

5. Jan Macaj - 3:16

6. Přemek Chaloupka - 3:22

7. Jirka Mareš - 3:30

8. Jan Parma - 3:31

9. Jarda Krejčí - 3:40

10. Martin Škvor - 4:15